Бібліотека пропонує інформаційний дайджест до дня Конституції України.
Одним з найголовніших для українців державних свят, які припадають на червень, є День Конституції. Його ми відзначаємо щорічно 28 червня, на честь ухвалення основного законодавчого документа країни – Конституції України – того самого дня 1996 року.
Як ухвалювали Конституцію України
З перших днів проголошення незалежності України спроби ухвалити Конституцію не увінчалися успіхом. Процес гальмували через перманентні суперечності між тодішнім президентом України Леонідом Кравчуком і парламентом на тлі тривалої соціально-економічної кризи в країні. Таким чином, робота над проектом Конституції України тривала аж шість років.
Протягом цього періоду було запропоновано 15 проектів документа - від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента й увійти до нового Союзу. Націоналісти були проти цього і додатково наполягали на позбавленні Криму статусу автономії. Відповідно, найбільш гострі дискусії точилися довкола питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.
У 1995 році другий президент України Леонід Кучма і Верховна Рада підписали Конституційний договір, в якому було обговорено ключові принципи розподілу влади в країні до ухвалення Основного закону. Потім, вже в 1996 році, з цього приводу було створено спеціальну парламентську комісію під керівництвом депутата Михайла Сироти, якого вважають одним з "батьків" Конституції.
Активний період роботи над останньою версією документа тривав три місяці: у березні його винесли на обговорення Конституційної комісії та рекомендували до розгляду Верховною Радою, у квітні включили до порядку денного засідань і через два місяці після цього ухвалили в першому читанні. При підготовці до другого читання, яке мало відбутися через два тижні, до документу внесли близько 6 тис. поправок.
Протягом цього періоду комісія працювала над проектом без вихідних, з 9 ранку і до 10 вечора.
Розгляд проекту Конституції у другому читанні було розпочато у Верховній Раді 27 червня. Тодішній спікер парламенту Олександр Мороз побоювався, що більше не зможе зібрати депутатів, тому перед початком засідання оголосив, що робота над ухваленням документа триватиме доти, доки його врешті не ухвалять.
Парламентарії врахували зауваження президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту - про державні символи України, про державну українську мову, про право приватної власності.
Крім того, у Конституції було закріплено правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність.
Немає коментарів:
Дописати коментар